Závodní speciály

BMW E30 335i turbo vol. 1

Fanoušci českého driftu jistě znají přeplňovanou třícu několikanásobného II. Vicemistra ČR Davida Mourka. Počátek tohoto závodního vozu bychom mohli datovat již do roku 2012, kdy započala stavba tréninkového speciálu pro tým Driftracing Motorsport. Cílem bylo vytvořit driftu schopné auto i když s poměrně nízkým výkonem (i na tu dobu) 210 koní, kterým disponuje původní atmosférický motor M30B35.

Příprava karoserie

Poté co jsme auto pořídili bylo nutné jej téměř do šroubku rozebrat. Provedli jsme odstranění kompletního interiéru, tapecírungů, izolačních hmot a elektroinstalace tak, aby bylo možné instalovat bezpečnostní rám. Vždy je vhodné interiér rozebrat a vyčistit před instalací rámu, jelikož to usnadňuje práci. Mnoho věcí se dělá snadněji, ušetří se dvojitá práce s opětovnou demontáží a montáží interiérových prvků či se nemusí řezat do připravené a nalakované karoserie.

Dále bylo potřeba před nalakováním připravit další nezbytné prvky, které vyžadují zásah do karoserie jako např. držáky motoru, přípravy pro napasování bodykitu aj. aby se po laku vůz pouze nastrojil bez dodatečných hrubých prací.

Instalace bezpečnostního rámu

Bezpečnostní rám jsme si nechali vyrobit na zakázku. Vždy doporučujeme volit bezpečnější variantu minimálně takovou, která odpovídá aktuálním předpisům FIA dle přílohy “J”. Přeci jen bezpečnostních prvků není nikdy dost a je potřeba se při svém koníčku co nejlépe chránit. Stejně tak doporučujeme připravit vůz respektive bezpečnostní rám na přísnější regule, i když aktuálně nejsou ve vaší kategorii požadovány. Příští sezónu můžete postoupit do vyšší kategorie a je poměrně nákladné a ve výsledku zbytečné opět vše předělávat.

Lakování interiéru, exteriéru a nastrojení karoserie

Vůz jsme nalakovali do nových týmových barev, které tvořila kombinace červnené a oranžové a následně jsme karoserii nastrojili bodykitem a doplňkovými prvky.

Montáž speciálních komponent

Abychom zajistili dostatečné a efektivní zásobování motoru palivem, bylo nutné abychom namontovali silnější palivová čerpadla, která byla dvě. Jedno podávací v nádrži, které dodává palivo do tzv. Catchtanku (zabraňuje odlití paliva způsobené fyzikálními silami a zajišťuje konstantní dodávky do motoru) dále pak čerpadlo zásobující přímo motor.

Důležitou součástí driftovacího speciálu je také funkční ruční brzda. My jsme instalovali hydrauliackou ruční brzdu vč. nového brzdového vedení. Respektive přední systém zůstal původní a zadní systém bylo nutné upravit, abychom zadní brzdy mohl ovládat nejen ruční brzdou ale také nožním pedálem.

Výroba vlastní elektroinstalace

Jelikož se z civilního vozu stal závoďák a vůz byl kompletně odstrojen, rozhodli jsme se vyrobit si vlastní elektroinstalaci pouze pro potřebná zařízení jako jsou světla, palivové pumpy, snímače, kontrolní budíky, přístrojová deska, ovládací prvky, řídící jednotka aj.

Důležitou součástí elektroinstalace závodních speciálů a bezpečnostním prvkem je také odpojovač baterie, který je přístupný jak z interiéru v dosahu řidiče, tak z exteriéru vozu u A sloupku. Okruh je zapojen tak, že v případě havárie a vypnutí tohoto odpojovače je znemožněno zapalování směsi proudem z autobaterie.

Elektroinstalační práce přenecháváme zkušenému kolegovi elektrikáři Kubovi Zapouškovi (bývalý závodník a též porotce driftu).

Montáž a úprava podvozku

Namontovali jsme podvozkový kit tlumičů a pružin od firmy D2 racing. Pro zvětšení rejdů jsme provedli rozšíření sériových ramen. Následně jsme nastavili kompletní geometrii vozu, tak aby byla co nejvhodnější pro driftování. Došlo také na vyvážení vozidla s pilotem tak, aby byla stejná váha na každé kolo přední i zadní osy.

V této podobě vůz vypadal, když nás David Mourek oslovil, že by měl zájem vůz odkoupit a vyrobit systém přeplňování motoru turbodmychadlem. Následovala příprava a úprava motoru, systémů chlazení, výfuku, mazání a dalších součástí.

Příprava motoru na přeplňování

Chceme-li zvyšovat výkon motoru je velice důležité, aby všechny součásti byly jako nové, respektive schopné odolávat náporu, který na ně bude kladen. Je velká škoda a nakonec nezbyde nic než oči pro pláč, pokud díky stáří a opotřebení některé z komponent, jejíž výměna se pohybuje v řádech stokorun nakonec zničí celý motor v řádech stovek tisíc korun. Považujeme tedy za nezbytné provést kompletní generální opravu jak bloku tak hlavy motoru.

Proto jsme i na této tří a půlce provedli výměnu všech simerinků a těsnění, ložisek, pístních kroužků. Vyčistili jsme kanály sacího a výfukového traktu od nečistot a karbonu, abychom zlepšili proudění vzduchu do válců a výplach motoru od spalin.

Vyhonovali jsme válce, abychom přiměřeně zdrsnili jejich povrch. Písty zůstali původní avšak jsme je upravili pro zlepšení kompresního poměru a namontovali jsme ostřiky, abychom dosáhli jejich lepšího chlazení a mazání stěn válce. Abychom docílili stoprocentní dosedací plochy, provedli jsme zábrus ventilů a následné seřízení ventilových vůlí dle požadavku na výkon. V neposlední řadě bylo nutné srovnat dosedací plochy hlavy a bloku motoru. Motor by také osazen svorníky hlavy válců, jelikož standardní šrouby již nestačí.

Po generální opravě a poskládání všech komponent vně vozu jsme motor vložili do karoserie a postupně prováděli další kroky pro jeho zprovoznění.

Zapojení nové řídící jednotky

Aby bylo možné nový motor naladit pro co nejvyšší výkon, bylo nutné zvolit také řídící jednotku, kterou lze programovat. Díky zkušenostem jsme vybrali jednotku Ecumaster. Následně jsme museli připravit kabeláž od jednotlivých snímačů, budíků, čidel, která se dle schématu do jednotky připojila. Tyto práce opět zajistil Kuba Zapoušek.

Úprava a výroba výfukového systému

Vzhledem k tomu, že jsme předělávali atmosférický motor na přeplňovaný bylo nutné upravit jednak samotné výfukové svody tak, aby bylo možné osadit je turbodmychadlem. Za účelem lepšího vyplachování výfukového systému jsme vyráběli i zbytek výfukového potrubí zakončeného rezonátorem.

Příprava a montáž dalších komponent potřebných pro přeplňování

Abychom mohli instalovat komponenty jako intercooler a další chladiče bylo nutné zvětšit motorový prostor výrobou vlastního čela. Následně jsme mohli začít připravovat systém pro chlazení a sání vzduchu. Kvůli úpravě a výrobě vlastního sacího traktu bylo nutné přendat škrtící klapku na druhou stranu sání.

Jelikož během přeplňování a vyšších výkonech vznikají také vyšší teploty zásadní změnou prošel také systém chlazení vody, který jsme umístili do kufru vozu. Kromě toho, že se přenese větší váha na zadní nápravu a docílíme tak lepšího vyvážení závodního speciálu, tak je možné použít větší chladič, který by se do přední části nevešel. Tato úprava obnáší výrobu držáku chladiče, výrobu vedení vody zepředu dozadu a zpět, elektroinstalaci k sacím vrtulím a v neposlední řadě také odvod teplého vzduchu ven z vozu.

Vyšších teplot dosahuje také olej, kterým se ostřikují písty, maže trubodmychadlo a je nutné jej dostatečně chladit. Za tímto účelem jsme namontovali dodatečné olejové chladiče.

Během driftování však dostává velký nápor také systém řízení, kdy je servo kapalina zahřívána na nestandardní teploty a je tak vhodné namontovat její chladič.

První nastartování, lazení a testování na závodních tratích

Po všech předchozích krocích přišlo na řadu první nastartování a zaběhnutí motoru. Se zvýšenými otáčkami (do 3000 rpm) jsme jej nechali zaběhnout cca 30 hodin a měl proto před prvním lazením najeto v záběhovém režimu cca 650 km. Následovala poslední fáze a to naladění motoru respektive programovatelné řídící jednotky na motorové brzdě. Dosáhlo se požadovaného výkonu 510 koní a točivého momentu 735 Nm.

Po předání David svůj vůz testoval a poté se dodělávali drobné úpravy v nastavení geometrie a jiné úpravy na míru pro jeho potřeby.

Výroba systému přeplňování trvala od počátku do předání Davidovi cca 6 měsíců.

Jak auto fungovalo v sezóně 2019?

Jak auto fungovalo v sezóně 2019 se můžete podívat v týmovém videu natočeném na posledním závodě konajícím se na Automotodromu Brno, kterého se mimochodem účastnil i náš tým.